Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Relacja blogerów z Hiszpanii - pobyt w Dworku Prezydenckim w Zgłobicach.

Rokrocznie Tarnów odwiedza kilkaset tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Poza krajanami najczęściej przyjeżdżają Europejczycy, a ostatnio odwiedzają nas goście z Japonii i Chin oraz innych egzotycznych miejsc.  Nie tylko podziwiają zabytki, ale także doceniają gościnność tarnowian.

Tarnowscy policjanci tego lata po raz pierwszy wsiedli na służbowe dwa kółka. W weekendy i ciepłe dni patrolują przede wszystkim stawy i kąpieliska w gminie Radłów i Wierzchosławice, a także ścieżkę rowerową VeloDunajec. Ma to być nie tylko zdrowszy, ale skuteczniejszy sposób dotarcia do trudno dostępnych dla radiowozu miejsc. Na policjantów szczególnie liczą sąsiedzi ścieżki, narzekający na nielegalnie jeżdżące tam motocykle, a nawet samochody.

W USA dodatkowe opłaty w hotelach, które nie są ujęte w ramach rezerwacji, są prawdziwą plagą. W Polsce hotelarze też zaczynają eksperymentować z tą praktyką, nie zawsze w pełni uczciwie.

Na portalach podróżniczych z całego świata zdjęcia nieskażonej cywilizacją i kolorowej wioski robią furorę. W położonym nieopodal Tarnowa w Małopolsce Zalipiu kolorowe, ręcznie malowane kwiaty można zobaczyć na domach, kościele, ogrodzeniach, kurnikach, budach dla psów czy nawet... wiaderkach.

Jesienią tego roku Centrum Sztuki Mościce otworzy z Państwa udziałem wystawę poświęconą Mościckim ogrodom. Poprzez zdjęcia z Państwa rodzinnych albumów, organizatorzy chcą pokazać życie w Mościcach, zarówno przed jak i po II wojnie. Mościce są miejscem niezwykłym, zaprojektowanym od samego początku z myślą o jego mieszkańcach. Miel oni pracować, uczyć się i odpoczywać wśród zieleni, w sąsiedztwie fabryki, która z czasem stała się głównym sponsorem dzielnicy.

W podtarnowskich Zgłobicach prawdopodobnie produkowano granaty, których używano podczas Powstania Warszawskiego.

Larysa Rabińska cztery lata temu zamieszkała w Tarnowie, żeby móc projektować i szyć wymarzone sukienki. Jej kreacje zna niemal cały świat.

Tylko jedna para pociągów pomiędzy Krakowem a Rzeszowem wykorzystuje możliwości infrastruktury kolejowej uzyskane dzięki modernizacji za kilka miliardów złotych. Ani pociągi PKP Intercity, ani przyspieszone regionalne nie kursują 160 km/h.

Jeden z najstarszych zegarów mechanicznych w Małopolsce od dwóch miesięcy nie działał, bo w efekcie uszkodzenia schodów prowadzących na wieżę, nie dało się go nakręcić. Niestety, remont wejścia opóźniał się więc Andrzej Szpunar - dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które zarządza Ratuszem - postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.