Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Tarnów zrobił pierwszy krok do utworzenia Izby Pamięci w dawnym areszcie Gestapo. Za 100 tysięcy złotych miasto wykupiło piwnice kamienicy przy ulicy Urszulańskiej 18. Dużo więcej śladów funkcjonowania aresztu zachowało się jednak w piwnicach kamienicy obok. Między innymi drzwi od cel i napisy na ścianach. Właściciele nie chcą jednak sprzedać miastu tych pomieszczeń, bo przechowują tam swoje rzeczy, w tym węgiel.

U progu sezonu turystycznego zamknięto zagrodę malarki Felicji Curyłowej w Zalipiu i Dwór w Dołędze. Te oddziały tarnowskiego Muzeum Okręgowego idą do remontu, który potrwa aż do końca przyszłego roku. Do tego czasu placówki zostaną odświeżone, ale też poszerzą swoją ofertę.

Trzydzieści dwie atrakcje turystyczne walczą o tytuł jednego z 7 nowych Cudów Polski. Do konkursu zorganizowanego przez National Geografic zgłoszono m.in. tak znane i chętnie odwiedzane miejsca jak Rynek w Zamościu, Muzeum Orła Białego czy termy z Bukowiny Tatrzańskiej. O laur jednego z 7 cudownych punktów w kraju walczy także niewielka podtarnowska miejscowość Zalipie, w której z matki na córkę przekazywana jest tajemnica ozdabiania domów motywami kwiatowymi.

W Tarnowie znajduje się fontanna z układem słonecznym?

Kopalnie Soli Bochnia otworzyła nową trasę. Zwiedzający zobaczą jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach. 

Coraz więcej malowideł trafia na konkurs Malowana Chata w Zalipiu. Miejscowość niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej nazywana jest Malowaną Wsią. Motywami kwiatowymi ozdabia się tam domy, stodoły, płoty, czy meble. Podczas 53. edycji konkursu, który rozstrzygnięto w niedzielę - przyznano 101 nagród, czyli o 20 więcej niż przed rokiem.

Na szlak składa się 40 obiektów znajdujących się w 10 miejscowościach i powstał z inspiracji wyjątkowymi realizacjami z zakresu ceramiki architektonicznej, słynnej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka w Łysej Górze. 

Z Piotrem Pyziakiem koordynatorem zespołu ds. promocji zamku w Wiśniczu rozmawia Małgorzata Więcek-Cebula

Zatrudni Pan Białą Damę do wiśnickiego zamku? Na razie nie ma takiego pomysłu. To może kogoś, kto wcieli się w postać królowej Bony. Jak głosi legenda jeździła po zamkowym balkonie na osiołku... Słyszałem, że był taki pomysł kiedyś, ale upadł chyba z przyczyn technicznych. Na razie pracujemy nad tym, by przyciągnąć turystę w inny sposób.

O Tarnowie w prasie włoskiej:  "Perła polskiego renesansu", "w okresie renesansu stare miasto w Tarnowie uznano za jedno z najpiękniejszych w Polsce".

Najnowszy „mini przewodnik” na naszej stronie internetowej dotyczy średniowiecznych murów miejskich. Autorem opisu jest Kazimierz Bańburski, kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Archiwalne