Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

W Gromniku powstał Centralny Punkt Informacyjny Źródlanego Szlaku. W tym miejscu turyści będą mogli odpocząć oraz dowiedzieć się gdzie mogą aktywnie spędzić czas w regionie tarnowskim. Oficjalne otwarcie nowego obiektu odbyło się 21 lutego br.

Aby poprawić atrakcyjność turystyczną regionu tarnowskiego zrealizowano 20 inwestycji za prawie 13 milionów złotych. Turystom ma także pomóc przewodnik „20 pomysłów na oryginalny weekend", który właśnie się ukazał. Wydawnictwo jest dostępne na stronie i fanpage'u Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

Zapraszamy na pasjonujące spacery nowo powstałą ścieżką geologiczną w Lichwinie w gminie Pleśna. Trasa jest zlokalizowana przy drodze gminnej Lichwin-kamieniołom, a jej długość, to ok. 3 kilometry. Po drodze zobaczymy sporo atrakcyjnych obiektów.

Tarnów zrobił pierwszy krok do utworzenia Izby Pamięci w dawnym areszcie Gestapo. Za 100 tysięcy złotych miasto wykupiło piwnice kamienicy przy ulicy Urszulańskiej 18. Dużo więcej śladów funkcjonowania aresztu zachowało się jednak w piwnicach kamienicy obok. Między innymi drzwi od cel i napisy na ścianach. Właściciele nie chcą jednak sprzedać miastu tych pomieszczeń, bo przechowują tam swoje rzeczy, w tym węgiel.

U progu sezonu turystycznego zamknięto zagrodę malarki Felicji Curyłowej w Zalipiu i Dwór w Dołędze. Te oddziały tarnowskiego Muzeum Okręgowego idą do remontu, który potrwa aż do końca przyszłego roku. Do tego czasu placówki zostaną odświeżone, ale też poszerzą swoją ofertę.

Trzydzieści dwie atrakcje turystyczne walczą o tytuł jednego z 7 nowych Cudów Polski. Do konkursu zorganizowanego przez National Geografic zgłoszono m.in. tak znane i chętnie odwiedzane miejsca jak Rynek w Zamościu, Muzeum Orła Białego czy termy z Bukowiny Tatrzańskiej. O laur jednego z 7 cudownych punktów w kraju walczy także niewielka podtarnowska miejscowość Zalipie, w której z matki na córkę przekazywana jest tajemnica ozdabiania domów motywami kwiatowymi.

W Tarnowie znajduje się fontanna z układem słonecznym?

Kopalnie Soli Bochnia otworzyła nową trasę. Zwiedzający zobaczą jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach. 

Coraz więcej malowideł trafia na konkurs Malowana Chata w Zalipiu. Miejscowość niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej nazywana jest Malowaną Wsią. Motywami kwiatowymi ozdabia się tam domy, stodoły, płoty, czy meble. Podczas 53. edycji konkursu, który rozstrzygnięto w niedzielę - przyznano 101 nagród, czyli o 20 więcej niż przed rokiem.

Na szlak składa się 40 obiektów znajdujących się w 10 miejscowościach i powstał z inspiracji wyjątkowymi realizacjami z zakresu ceramiki architektonicznej, słynnej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka w Łysej Górze. 

Archiwalne