Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

W poniedziałek 12 czerwca 2017 roku odbędzie się finał 8. edycji konkursu „Talenty Trójki” dla młodych twórców. Podczas gali w siedzibie Programu 3 przy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie poznamy laureatów w trzech kategoriach: Teatr, Film oraz Sztuki Wizualne – w której finalistką jest tarnowianka Martyna Czech. W składzie jury kategorii Film zasiadła Anna Grygiel z Tarnowskiego Centrum Kultury, szefowa Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

W Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Tarnowie archiwiści z tarnowskiego Archiwum Narodowego odkryli stos wiekowych map w nienaruszonym stanie. Jak się okazało, są to kolorowe litografie (kopie) kilku tysięcy map katastru galicyjskiego z lat 1846 – 1852. Ten urzędowy rejestr nieruchomości z połowy XIX wieku obejmuje ok. 450 miejscowości naszego regionu i sam w sobie jest unikatowym zbiorem.

Wiosną 2017 r. na sklepowe półki trafiła wyjątkowa kawa, która pobudzi kubki smakowe nawet najbardziej wyrafinowanych kawoszy. Stworzona w oparciu o unikalną recepturę mieszanka kaw otrzymała nazwę „Kawa Tarnowska” z racji miejsca, w którym została wymyślona i jest produkowana.

W Tarnowie przybywa turystów – twierdzą urzędnicy. Ich zdaniem podczas sezonu turystycznego miasto pod Górą św. Marcina odwiedza nawet pół miliona osób. Popularne miejsca to Muzeum Diecezjalne, Muzeum Kultury Romów czy Perła Renesansu, czyli Ratusz. – Turyści z Francji, a nawet z dalekiej Azji cenią sobie szlak architektury drewnianej oraz malownicze domki w Zalipiu – ocenia Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

Po sezonie wiosennym tulipany i krokusy na rabatach i klombach zastąpią kolejne kwiaty. Nowe kompozycje kwiatowe można już podziwiać m.in. w Parku Strzeleckim i Parku Sanguszków.

Jest już dostępna finalna wersja rekonstrukcji wirtualnej klasztoru Bernardynów w Tarnowie, którą bezpłatnie wykonał pochodzący z Tarnowa architekt Rafał Nijak. To efekt jego niemal 4-letniej pracy nad komputerową rekonstrukcją jednej z najpotężniejszych tarnowskich budowli.

Trzy figury polskich władców będą wkrótce atrakcją osiedla Koszyckiego w Tarnowie. Ufundowali je z własnych funduszy działacze rady osiedla.

W Tarnowie znajduje się fontanna z układem słonecznym?

W Katalonii jest plac nazwany imieniem tarnowianina?

Kościółek drewniany „na Burku” w przeszłości był przenoszony. Pierwszy raz w XV w. gdy przeniesiono go z miejsca gdzie obecnie stoi katedra i 400 lat później przesunięto go kilka metrów od potoku Wątok.