Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Dzięki pomysłom radnych i podpowiedziom mieszkańców zmianie ulega osiedle Starówka. Na skwerze O. Kokocińskiego , tuż obok fontanny powstał pierwszy w Tarnowie Zdrój miejski.

Działalność zainaugurowała telewizja internetowa Synaj.tv. Ma relacjonować wydarzenia religijne odbywające się na terenie diecezji tarnowskiej.

W ogrodzie ojców Bernardynów w Tarnowie trwają przygotowywania do żywej szopki. Ojciec Ewodiusz odnawia i dobudowuje stajenki i zagrody dla zwierząt. Na co dzień mieszkają tam m.in. gołębie i kury. Ale na czas świąteczny przybywa dużo więcej zwierząt. Z klasztoru ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej do Tarnowa przyjechał już ulubieniec dzieci, osiołek Benio.

W polskiej tradycji bożonarodzeniowej na stałe zapisało się kilka zwyczajów: dzielenie się opłatkiem, pozostawienie pustego miejsca przy stole, pasterka czy przygotowywanie świątecznych szopek. Inne kraje również mają swoje obyczaje, które dla nas mogą wydawać się niezwykłe – rzeźbienie rzodkiewek, podpalanie słomianej kozy czy udział w loterii. Sprawdź, jak święta obchodzi się w innych częściach świata.

Czas płynie nieubłaganie szybko. Wydawać by się mogło, że o tarnowskim kiermaszu świątecznym pisaliśmy Wam tak niedawno, a tu minął już rok… Tym razem dzięki pasji i zaangażowaniu Radia RDN Małopolska przy wsparciu Tarnowskiego Centrum Informacji oraz Urzędu Miasta Tarnowa, kiermasz świąteczny odbył się na naszym pięknym, renesansowym rynku w akompaniamencie magicznej muzyki duetu Matt&Illay  oraz Adama Stachowiaka.  Rozbrzmiały kolędy, zapachniało węgierskim grzanym winem i piernikami. Zakochać można było się w cudownych ręcznie tworzonych ozdobach świątecznych.  Świetlne iluminacje na tarnowskim Ratuszu nadały niewątpliwie wspaniałej atmosfery. 

Trzy gminy nie rezygnują z realizacji części projektu Pojezierza Tarnowskiego.
Pojezierze Tarnowskie miało być hitem turystycznym. Dzięki porozumieniu ośmiu gmin: Borzęcina, Szczurowej, Radłowa, Wierzchosławic, Żabna, Lisiej Góry, Olesna oraz Radgoszczy, planowano urządzenie 18 kąpielisk na pożwirowych wyrobiskach oraz plaże z wieloma atrakcjami dla wypoczywających. Marzenia o wielkim projekcie zostały jednak rozwiane z chwilą porażki starań o kilkadziesiąt mln zł unijnego dofinansowania na ten cel. 

Mieszkańcy Mościc w konsultacjach społecznych poparli pomysł włączenia do Tarnowa południowej części sąsiedniej Kępy Bogumiłowickiej. Za przyłączeniem części wioski do Tarnowa zagłosowało 95 proc. osób, które wzięły udział w organizowanych konsultacjach społecznych. Taki wynik cieszy Tadeusza Garnuszka przewodniczącego zarządu osiedla Mościcie. Jego zdaniem na przyłączeniu zyskaliby nie tylko mieszkańcy Kępy Bogumiłowickiej, których działki znacznie zyskałyby na wartości, ale również tarnowianie zyskując choćby dodatkowe tereny, gdzie można urządzić tereny rekreacyjne.

Donald Trump - prezydent Stanów Zjednoczonych - w swoim przemówieniu rozpoczynającym żydowskie święto Chanuka, wspomniał o Tarnowie. Prezydent Trump nawiązał do żydowskiej historii miasta, a także do tego, że miasto i jego mieszkańcy bardzo ucierpieli w czasie Holokaustu. Podczas uroczystości, która odbyła się kilka dni temu w Białym Domu, na honorowym miejscu znalazła się również lampa chanukowa pochodząca z Getta w Tarnowie.

Dobiegły końca trwające kilka miesięcy zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego poświęconego Stefanii Łąckiej – urodzonej w Woli Żelichowskiej więźniarki obozu w Auschwitz i Birkenau, zmarłej w Krakowie w roku 1946 i pochowanej na cmentarzu w Gręboszowie. Premiera filmu planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

Tarnów znalazł się na liście 8 najlepszych wycieczek z Krakowa opublikowanej na stronie www.touropia.com

Archiwalne