Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

31 października zostanie otwarta krypta biskupów tarnowskich w bazylice katedralnej w Tarnowie. Będzie można ją odwiedzać przez cały listopad.

W krypcie spoczywają bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnej krypcie znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

Tarnów jako pierwszy odzyskał niepodległość?

Wypadki potoczyły się lawinowo. W nocy z 30 na 31 października 1918 roku rozpoczęło się przejmowanie władzy. O godzinie 8 rano, 31 października, austriackie władze wojskowe w Tarnowie zostały obalone. Tarnów odzyskał niepodległość.

Jak zagospodarować rekreacyjną część Tarnowa? Czy w rejonie ulic Błotnej i Jara powinna pojawić się przestrzeń dla luksusu? Kameralne kamienice wolne od samochodów, apartamenty na najwyższych kondygnacjach i tarnowskie spa. To innowacyjne pomysły studentek Politechniki Krakowskiej zgłoszone w konkursie na zorganizowanie terenu w pobliżu Góry św. Marcina. Wyróżnienia przyznano podczas 2 Targów Inwestycyjnych Aglomeracji Tarnowskiej. Nagrody trafiły w ręce Eweliny Sałagaj-Machnik, Agnieszki Pach i duetu Demi Tran i Aleksandry Śliwy.

W Katalonii jest plac nazwany imieniem tarnowianina? W 200 tys. Sabadell (ok. 25 km od centrum Barcelony) znajduje się plac Gabriela Morvaya – malarza, urodzonego w Tarnowie w 1934 r. absolwenta ASP w Warszawie. Jego prace wystawiane były m.in. w Paryżu, Rzymie, Luksemburgu i Sabadell gdzie zmarł w 1988 roku.

Soboty możesz zwiedzać na Górze Św. Marcina?

Maszerował na czele wojsk w różnych zakątkach Europy i poza nią, mając zawsze na względzie sprawę polską. Polak, który obronił Aleppo przez atakiem Beduinów. Polak, który bardziej kochany i pamiętany jest nad Dunajem niż nad Wisłą.

W Tarnowie istnieje mural poświęcony Romom?

Zdecydowano o tym podczas czwartkowej sesji rady miasta. Taki wniosek złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Reżyser i pisarz wielokrotnie wspominał w swoich utworach o Tarnowie. Był także reżyserem w tarnowskim teatrze, gdzie przedstawiał między innymi utwór Brandstaettera.

Ma 73 lata i przebiegła 6 największych maratonów świata. Tarnowianka Barbara Prymakowska właśnie wróciła ze startu w Chicagowskim biegu długodystansowym i tym samym zdobyła honorową koronę w światowych maratonach.

W Tarnowie znaleziono szeląg litewski Jana Kazimierza z XVI w.? Podczas remontu Bimy robotnicy znaleźli w murze cenną monetę.