Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Która obecnie ulica pod koniec XVIII w. nazywała się Śląską? Była nią obecna ulica Krakowska…

W Tarnowie znajdują się neoromańskie ołtarze sprowadzone z Lyonu w 1903 roku z tamtejszego skasowanego klasztoru. Ponad stuletnie ołtarze zobaczycie w kościele św. St. Kostki przy ul. Pszennej.

W Tarnowie toczy się fabuła powieści filozoficzno-sensacyjnej? „I jak inni” tarnowianina Daniela Karpińskiego to  opowieść o wizycie w Tarnowie, mieszkającego w Kanadzie czterdziestoletniego architekta Pawła, o jego usiłowaniach nadania nowych znaczeń spotkaniom, miejscom i rzeczom z przeszłości. 

Które obecnie ulice do 1907 roku nazwane były Czarną Drogą? Obecnie Czarna Droga to ulica łącząca Krakowską z cmentarzem w Mościcach i ulica Zbylitowską jednak do 1907 roku taką nazwę miał obecny ciąg ulic: Rogoyskiego - Skargi  - Piaskowa

Prezesi Ryanaira, easyJet, Air France-KLM, IAG i niemieckiej Lufthansy ogłosili w środę w Amsterdamie otwarcie stowarzyszenia i grupy lobbingowej Airlines For Europe. Chcą od UE większej liberalizacji i zmian w przepisach. Ich pierwszym celem jest zmniejszenie opłat lotniskowych (najlepiej ustawowo – przez nakaz Komisji Europejskiej), co otworzy możliwości do tańszych przelotów po Europie.

W tarnowskiej katedrze najprawdopodobniej był pierwszy pomnik piętrowy na ziemiach polskich? Pomnik „Trzech Janów” pierwotnie „dwóch” był piętrowy na miejscu obecnego pomnika hetmana Tarnowskiego. 

W Tarnowie, na rynku istniało miejskie więzienie tzw. „dół złoczyńców”? W trakcie remontu ratusza w 1997 i 2010 roku odkryto pod jego ścianą północną zagadkową budowlę. Była to cylindryczna studnia kamienna zagłębiona w ziemię do 3 metrów, o średnicy około 2 metrów. Budowlę tę pierwotnie interpretowano jako studnię cysternę…

W drewnianym kościółku „na Terlikówce” znajduje się renesansowy obraz św. Trójcy namalowany w typie „Tronu Łaski” z napisem w języku hebrajskim a Bóg Ojciec, ma u lewej ręki 6 palców czyli tyle ile dni stworzenia świata?

Najstarszy i największy hotel w mieście obchodzi swoje 40-lecie. To nie tylko okazja do podsumowania kilku dekad pracy, ale i do przyjrzenia się branży hotelowej, która stawia przed przedsiębiorcami sporo wyzwań.

Zakon Ojców Bernardynów (Braci Mniejszych) istnieje w Tarnowie od 1459 roku? To w tymże roku Jan Amor z Tarnowa (ojciec hetmana Jana Tarnowskiego) wraz z bratem Rafałem sprowadzili do Tarnowa zakonników.

Archiwalne