Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Zbliża się termin Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Już za 10 dni do Tarnowa zjadą goście z Polski i Węgier w tym Prezydenci Bratnich Narodów. W najnowszym, kwartalnym dodatku Polonii Węgierskiej "GŁOS POLONII" znajdziemy artykuły o Tarnowie i DPPW.

Tarnowska Katedra jest miejscem niezwykłym - to nie tylko przestrzeń gotyckiej bazyliki, ale nagromadzenie najwyższej jakości rzeźby renesansowej i manierystycznej - poczynając od nagrobka Barbary z Rożnowa, przez najznakomitszą w Polsce nowożytną postać kobiecą, dłuta samego Berrecciego (nagrobek Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej), po dwa monumentalne, iście sarmackie grobowce hetmana Jana Tarnowskiego i Ostrogskich, flankujące wejście do prezbiterium i materializujące w kamieniu rozmach barokowej kultury w Rzeczpospolitej.

Zapraszamy na kolejną noc z winami hiszpańskimi, z najważniejszych tamtejszych apelacji: Rioja, Ribera del Duero, Cava i Jerez.
Spotkanie prowadzi: Michał Stępień – sommelier

W tym miesiącu ceny noclegów wzrosły aż do 38%. Według zestawień dokonanych przez trivago Hotel Price Index (tHPI), w lutym średnia cena będzie wynosiła 86£. Badania zostały oparte na podstawie cen w 50 najpopularniejszych miastach Europy. Obecnie najdroższym miastem jest Londyn, gdzie za nocleg musimy zapłacić nawet do 144£, czyli o 14£ więcej, niż w styczniu. Najniższe ceny można zaobserwować w Budapeszcie (51£), Atenach (60£) oraz Pradze (61£).

Znamy laureatów 10. plebiscytu „Najlepsza stacja narciarska Małopolski”! W jubileuszowym plebiscycie oddano łącznie 10 tys. głosów na 58 stacji. 1 miejsce i tytuł “Najlepszej stacji narciarskiej Małopolski” w sezonie 2012/13 otrzymał Ryterski Raj, stacja położona w Beskidzie Sądeckim. Statuetki dla zwycięzców plebiscytu wręczał m.in. Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Podróż z Tarnowa do Kielc i Warszawy od wtorku może zajmować więcej czasu. Na moście przez Wisłę w Szczucinie rozpoczyna się remont. Połowa jezdni będzie niedostępna dla samochodów. Na drugiej ruch odbywać się ma wahadłowo. Co gorsza, w regionie nie ma wygodnej alternatywy dla planujących podróż na drugi brzeg Wisły.

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Tarnowa wieczorem 22 marca. Do kaplicy na Kozieńcu pielgrzymi dotrą w wielu grupach dopiero nad ranem. Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie wiodła przez Tarnów, Błonie, Lubinkę, Janowice, Zakliczyn, Filipowice, Czchów-Zaporę.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach otrzymały tytuł Ambasadora Tarnowa, przyznawany co roku osobie lub instytucji godnie reprezentującej miasto na arenie międzynarodowej. Podczas czwartkowej uroczystości wręczono też nagrody dla dziennikarzy, Tarnowskie Weny.

Miasto świętuje 683 rocznicę lokacji. Uroczystości zacnych urodzin Tarnowa odbędą się już w najbliższy czwartek, 7 marca, w Tarnowskim Teatrze. Początek o 17.00. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Wystarczy pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie teatru. Na uczestników Gali czekać będą urodzinowe prezenty - niespodzianki oraz tort.

Po 17 latach Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu chce zrezygnować z finansowania schroniska dla młodzieży.

Archiwalne