Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

73 lata temu na terenie niewielkiej podtarnowskiej wsi miały miejsce dramatyczne wydarzenia Akcji „III MOST”, które zmieniły losy II wojny światowej.

13 czerwca przypada rocznica pierwszego transportu z Tarnowa do KL Auschwitz. Na pamiątkę tego wydarzenia na Placu Więźniów Oświęcimia stanęła nietypowa budka telefoniczna, w której można odnaleźć nazwiska więźniów i posłuchać historii o tym wydarzeniu.

Otóż w latach 30–tych rezydował w klasztorze Sióstr Najświętszego Serca Jezusa, u tzw. ”Sercanek” w Zbylitowskiej Górze ksiądz kanonik Wojciech Orzech. Postać na wskroś niezwykła. Humanista, ale z niespotykanym talentem do majsterkowania i wymyślania wynalazków. I takich właśnie majsterkowiczów z okolicy zdołał gromadzić wokół siebie.

Funkcjonariusze policji na rowerach będą od czerwca normalnym widokiem na Velo Dunajec oraz Wiślanej Trasie Rowerowej. Rowerowe patrole mające strzec porządku na trasach będą mogły przeprowadzać kontrole rowerzystów przy użyciu alkomatów.

W poniedziałek 12 czerwca 2017 roku odbędzie się finał 8. edycji konkursu „Talenty Trójki” dla młodych twórców. Podczas gali w siedzibie Programu 3 przy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie poznamy laureatów w trzech kategoriach: Teatr, Film oraz Sztuki Wizualne – w której finalistką jest tarnowianka Martyna Czech. W składzie jury kategorii Film zasiadła Anna Grygiel z Tarnowskiego Centrum Kultury, szefowa Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

W Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Tarnowie archiwiści z tarnowskiego Archiwum Narodowego odkryli stos wiekowych map w nienaruszonym stanie. Jak się okazało, są to kolorowe litografie (kopie) kilku tysięcy map katastru galicyjskiego z lat 1846 – 1852. Ten urzędowy rejestr nieruchomości z połowy XIX wieku obejmuje ok. 450 miejscowości naszego regionu i sam w sobie jest unikatowym zbiorem.

Wiosną 2017 r. na sklepowe półki trafiła wyjątkowa kawa, która pobudzi kubki smakowe nawet najbardziej wyrafinowanych kawoszy. Stworzona w oparciu o unikalną recepturę mieszanka kaw otrzymała nazwę „Kawa Tarnowska” z racji miejsca, w którym została wymyślona i jest produkowana.

W Tarnowie przybywa turystów – twierdzą urzędnicy. Ich zdaniem podczas sezonu turystycznego miasto pod Górą św. Marcina odwiedza nawet pół miliona osób. Popularne miejsca to Muzeum Diecezjalne, Muzeum Kultury Romów czy Perła Renesansu, czyli Ratusz. – Turyści z Francji, a nawet z dalekiej Azji cenią sobie szlak architektury drewnianej oraz malownicze domki w Zalipiu – ocenia Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

Po sezonie wiosennym tulipany i krokusy na rabatach i klombach zastąpią kolejne kwiaty. Nowe kompozycje kwiatowe można już podziwiać m.in. w Parku Strzeleckim i Parku Sanguszków.

Jest już dostępna finalna wersja rekonstrukcji wirtualnej klasztoru Bernardynów w Tarnowie, którą bezpłatnie wykonał pochodzący z Tarnowa architekt Rafał Nijak. To efekt jego niemal 4-letniej pracy nad komputerową rekonstrukcją jednej z najpotężniejszych tarnowskich budowli.