Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Cyfrowa rekonstrukcja budowli, która górowała nad Tarnowem, może powstać dzięki małopolskiemu budżetowi obywatelskiemu

W najnowszym wydaniu „Polityki” można znaleźć dwa obszerne teksty o Tarnowie. W prestiżowym reporterskim cyklu „Na własne oczy” ukazała się fotorelacja z ubiegłorocznego Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów, a rubryka „Ludzie i style” poświęcona jest tarnowianinowi, Marcinowi Dzieńskiemu, mistrzowi świata we wspinaczce na czas.

Dziewczęcy Chór Katedralny z Tarnowa wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Leonardo da Vinci we Florencji. Puellae Orantes zdobyły też złoty dyplom w kategorii muzyki sakralnej i srebrny z popu, folku i jazzu.

Chór Katedralny znalazł się też w ścisłej czołówce walcząc o nagrodę Grand Prix, ale tę akurat wygrał chór z Filipin. – Po tych przesłuchaniach podszedł do nas australijski kompozytor – mówi Aleksandra Topor, dyrektor artystyczny chóru. – David Slater był jednym z jurorów. Zaproponował nam współpracę. Powiedział, że jest absolutnie zauroczony brzmieniem chóru i bardzo chciałby, żebyśmy wykonywali jego utwory. Drugim wyjątkowym zaproszeniem była propozycja węgierskiego dyrygenta Denesa Szabo, który jest dyrektorem Chóralnego Instytutu Cantemus – dodaje.

Urozmaiceniem radości wakacyjnych bywają kłopoty związane z niższą jakością usług, które klient w dobrej wierze zakupił. Co wtedy? Część macha na to ręką, nie chcąc psuć sobie dobrego humoru urlopowego, inni składają reklamację, a kolejni po otrzymaniu uzasadnienia, że wszystko było w porządku, oddają sprawy do sądu. O ile popularne staje się kupowanie ubezpieczeń turystycznych, o tyle polisy ochrony prawnej, które zapewniają, że ktoś w imieniu klienta zajmie się dochodzeniem zadośćuczynienia – nie są tak popularne. To kolejne pole, które starają się wypełnić firmy korzystające z rozwoju turystyki.

Odkrywamy część ludzkiej historii – mówią uczniowie i studenci, którzy porządkują nagrobki na Cmentarzu Żydowskim w Tarnowie. Jak mówią, dzięki tej pracy odkrywają to, co zostało już dawno zapomniane.

Według badania przeprowadzonego przez momondo, globalną wyszukiwarkę lotów, hoteli i wynajmu samochodów, 32 proc. Polaków uwzględnia w swoim budżecie wydatki na podróżowanie. Co ciekawe, chętniej przeznaczamy pieniądze na wyjazdy niż na nowe ubrania czy remont mieszkania. Dlatego postanowiliśmy zebrać kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą nam spędzić niezapomniane wakacje przy minimalnych kosztach.

Zabytkowe ruiny na górze św. Marcina w Tarnowie po latach doczekają się wreszcie projektu konserwatorskiego. Badania finansuje magistrat.

Karabin wyłowiony przez wędkarza z Dunajca w Ostrowcu pod Tarnowem najprawdopodobniej już wkrótce trafi do tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Przypomnijmy, owinięty plandeką karabin mauser leżał na dnie rzeki tuż przy brzegu. Zachował się w świetnym stanie. Mimo wcześniejszych przypuszczeń, że pochodzi z I wojny światowej ustalono, że wyprodukowany został w czasie II wojny światowej

Okazuje się, że bogatszy nie jest ten, kto posiada najwięcej rzeczy, ale ten, kto zgromadził najwięcej doświadczeń. To on w końcowym rozrachunku będzie szczęśliwszy.

73 lata temu na terenie niewielkiej podtarnowskiej wsi miały miejsce dramatyczne wydarzenia Akcji „III MOST”, które zmieniły losy II wojny światowej.