Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

Wstrzymane zostały, dopiero co rozpoczęte, prace na ulicy Katedralnej w Tarnowie. Powodem są ludzkie szczątki, na które natrafili robotnicy pod ściągniętą kostką.

Obraz od dzisiaj na ekranach. Główny motyw stanowi historia Jana Nowaka Jeziorańskiego – kuriera z Warszawy, który swoją misję w czasie drugiej wojny światowej rozpoczął w podtarnowskiej Wał – Rudzie.

Obraz przedstawia centralną scenę wielkiego dzieła artysty, w tym postać generała Józefa Bema.

Muzeum od kilkudziesięciu lat gromadzi fragmenty Panoramy polskiego artysty, które na początku XX wieku zostało pocięte na 60 fragmentów.

W Tarnowie symbolicznie zapoczątkowano tworzenie gaju sprawiedliwych. Nieopodal pozostałości starej synagogi przy placu Rybnym zostaną zasadzone drzewa na wzór Gaju Sprawiedliwych w Jerozolimie. Będą przypominały o tarnowianach, którzy w czasie wojny ratowali Żydów i otrzymali za to tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Dla wielu rodziców latanie samolotem z małym dzieckiem jest bardzo stresującym doświadczeniem. Jedna z mam postanowiła więc zapobiec ewentualnym negatywnym reakcjom jeszcze przed podróżą.

Na tę inwestycję tarnowski teatr czekał wiele lat. Mowa o zapleczu technicznym, którego modernizację niedawno zakończono. – Choć to tylko zaplecze teatralne to jednak też nowy etap w historii teatru. Poprzedni budynek wybudowano w latach siedemdziesiątych i wymagał gruntownej przebudowy. Teraz od ulicy Legionów pojawiła się wysmakowana i funkcjonalna architektura – mówi Rafał Balawejder, dyrektor „Solskiego”.

Pomnik burmistrza Tadeusza Tertila został zabrany do magazynu. Na swoje miejsce wróci najprawdopodobniej po zakończeniu prac przy izolowaniu fundamentów kamienicy pod adresem Rynek 4, w której powstaje Tarnowski Park Doświadczeń. - Chcieliśmy uniknąć uszkodzeń czy zniszczenia rzeźby - mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Dwóch tarnowskich autorów kryminałów zostało nominowanych do Nagrody Kryminalna Piła dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018: Krystian Janik za książkę "Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa" i Piotr Liana za "Echo serca".

Strzelista, mierząca 72-metry wieża bazyliki katedralnej w Tarnowie widoczna jest z najodleglejszych punktów miasta. Świątynia dodatkowo wzniesiona została na lekkim wzniesieniu, więc dominuje nad całym Tarnowem - od Góry św. Marcina, aż po Błonia, stanowiąc doskonały punkt orientacyjny. Okienka katedralnej wieży są gęsto okratowane,co widać na niektórych zdjęciach.

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, ale też Grodzisk Mazowiecki, Tarnów, Września, Stryków czy Niepołomice – wszystkie te miejscowości znalazły się w gronie polskich „miast przyszłości”. Ich zestawienie przedstawił fDi Magazine w raporcie „Polish Cities of the Future 2019/20”. 

Archiwalne