Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / W Tarnowie powstanie Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci

W Tarnowie powstanie Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci

Najprawdopodobniej już pod koniec przyszłego roku w Tarnowie powstanie Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. Tarnowskie Muzeum Okręgowe otrzymało właśnie 1,5 miliona marszałkowskiego dofinansowanie na budowę Centrum. Choć nowy oddział muzeum ma powstać w miejscu istniejącej jeszcze izby pamięci AK, prezentowane będą tam także inne środowiska kombatanckie.

- Chcemy pokazać wspólnie wszystkich, którzy o Polskę walczyli. Zaczniemy od Kampanii Wrześniowej, poprzez akcję "Burza" i bataliony chłopskie AK dojdziemy do Cichociemnych i Żołnierzy Wyklętych. Wszyscy oni w różnych okresach czasu walczyli o wolną Polskę - wyjaśnia Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego.

W budynku Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci będą nie tylko sale ekspozycyjne. Znajdzie się tam także niewielka sala kinowa, w której prezentowane będą filmy o tematyce patriotycznej. "W tych małych przestrzeniach nie jesteśmy w stanie pomieścić wszystkich wątków. Są jednak filmy. Edukację będzie można o nie oprzeć" - mówi Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego.

Cała rozbudowa kosztować ma ponad dwa i pół miliona złotych.

Więcej na: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/w-tarnowie-powstanie-regionalne-centrum-edukacji-o-pamieci/

Archiwalne