Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Symboliczny Marsz Pamięci

Symboliczny Marsz Pamięci

Marsz Pamięci, którego trasa wiodła z byłego placu Magdeburskiego (obecnie ul. Goslara) na Cmentarz Żydowski, przeszedł dzisiaj ulicami Tarnowa. - Będziemy pamiętać i informować wszystkich o tym co się tutaj wydarzyło. Przede wszystkim po to, aby nigdy w przyszłości powtórzenie tego nie było możliwe – mówił prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Miejsce skąd wyruszył marsz nie było przypadkowe. Tutaj bowiem w latach II wojny światowej dokonywano selekcji tarnowskich Żydów, jako że był to największy plac na terenie tarnowskiego getta. Tutaj Niemcy gromadzili Żydów i wywozili do Bełżca, na Cmentarz Żydowski albo do lasu Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Tutaj odbywały się te najstraszniejsze sceny selekcji. – Wszędzie, gdzie były getta, wywózki, deportacje, to odbywały się takie przemarsze: na dworzec, na miejsce kaźni. My też od dawna myśleliśmy o takim marszu. Tu z tego placu m.in. Żydzi wychodzili w kolumnach na cmentarz, gdzie byli rozstrzeliwani i dzisiaj chcemy przypomnieć ten najkrótszy odcinek, jaki przechodzili Żydzi idący na śmierć – mówił prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Adam Bartosz.

- Jesteśmy tutaj 75 lat po wydarzeniach, które zaważyły na naszej wspólnej historii. Połowa mieszkańców Tarnowa musiała nosić specjalne opaski. Na to miejsce zwieziono kilkanaście tysięcy innych osób i rozpoczęła się eksterminacja. Rozpoczął się chyba najtragiczniejszy okres w dziejach naszego miasta – mówił prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Dodał, że dzisiaj uczestników marszu jest garstka, pięć lat temu były tu natomiast setki młodych ludzi, którzy trzymali się za ręce i odnowili granice getta. Zaprosił także wszystkich, którzy przyjeżdżają do Tarnowa, aby odnaleźć korzenie swojej historii. – Pamiętamy i będziemy pamiętać – dodał Roman Ciepiela.

Po przejściu na Cmentarz Żydowski, Adam Bartosz odczytał fragment wspomnień Josepha Muellera, opisujący kaźń tarnowskich Żydów na cmentarzu. - Oddaliśmy cześć pomordowanym tu Żydom. Będziemy pamiętać i informować wszystkich o tym co się tutaj wydarzyło. Przede wszystkim po to, aby nigdy w przyszłości powtórzenie tego nie było możliwe – zakończył uroczystość Roman Ciepiela.

Więcej na:

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Symboliczny-Marsz-Pamieci

 

Archiwalne