Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Prawosławie w Tarnowie

Prawosławie w Tarnowie

W Tarnowie powstał Prawosławny Punkt Duszpasterski. Nabożeństwa odprawiane są co niedzielę, o 8.00 rano, w kaplicy Kościoła Polskokatolickiego przy ulicy Bernardyńskiej 24. - Nasz Kościół żyje i rozwija się – mówi biskup Paisjusz, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko – Gorlickiej, który erygował Prawosławny Punkt Duszpasterski swoim dekretem.

Pod skierowaną do biskupa Paisjusza prośbą o utworzenie parafii podpisało się ponad 60 osób. To głównie mieszkający i pracujący w Tarnowie wierni z Łemkowszczyzny, Podlasia i z Ukrainy. - Odnotowujemy napływ wiernych ze Wschodu – mówi ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko – Gorlickiej. Nabożeństwa w Prawosławnym Punkcie Duszpasterskim pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej gromadzą od kilku, kilkunastu osób w zwykłą niedzielę, do kilkudziesięciu w święta. Pierwsze zostało odprawione w Niedzielę Palmową. Wcześniej, między innymi w latach osiemdziesiątych, odprawiano je sporadycznie, w kaplicach tarnowskich kościołów. Niedzielne nabożeństwa przy Bernardyńskiej 24 odprawia przyjeżdżający z Rzeszowa ksiądz Dariusz Bojczyk.

- Zapraszamy wszystkich, każdy może do nas przyjść, jesteśmy otwarci - podkreśla biskup Paisjusz i przypomina, że organizowane przez jego diecezję w latach ubiegłych koncerty i wystawy często gromadziły po ponad 100 osób, wiernych i sympatyków prawosławia.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy około 500 tysięcy wiernych. 

Archiwalne