Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Otwarcie nowej siedziby Fundacji AntySchematy 2

Otwarcie nowej siedziby Fundacji AntySchematy 2

Chcą przełamywać schematy i promować tolerancję religijną - Fundacja AntySchematy 2 otwiera w Tarnowie swoją nową siedzibę. 

W niedzielę przy ul. Żydowskiej 11 odbędzie się uroczyste wmurowanie mezuzy. To mały pojemnik zawieszany na prawej framudze drzwi, w którym znajduje się zwitek z tekstem modlitwy – mówi Tomasz Malec, prezes Fundacji AntySchematy 2. W okresie międzwojennym na ul. Żydowskiej było pełno mezuz, bo przecież zamieszkiwała tutaj społecznosć ortodoksyjna, chasydzka. Mezuza w futrynie drzwi była symbolem szczęścia. I tak trzeba ją traktować. Montowac będą ją współnie Polak z Rabinem. Ale chciałbym także, by te kultury przenikały się także wewnątrz Fundacji. Dlatego w siedzibie zawisną dwa krzyże: katolicki i prawosławny. Chcę by te trzy sfery religine tu się łączyły - dodaje.

Po otwarciu siedziby fundacji w Kinie Marzenie odbędzie się pokaz filmu 'Carte Blanche' oraz spotkanie z Maciejem Białkiem, którego historia stała się inspiracją do powstania tej produkcji (wstęp na projekcję z zaproszeniami), Natomiast w sobotę (28 marca) Fundacja AntySchematy 2 organizuje m.in. spotkanie z Emigrantami Marcowymi: Jerry’m Bergmanem, Katarzyną Weintraub i Michałem Sobelmanem w Piwnicach TCK.

Program:

28 marca, sobota:
15:00. Spotkanie Emigranci Marca '68 w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury ul. Rynek 5
17:00. Otwarcie wystawy Jerry'ego Bergmana Syjonisci do Syjamu.... czyli polskie ślady na cmentarzu żydowskim w Kopenhadze" w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie ul. Westwalewicza 6

29 marca, niedziela
10:30. Otwarcie nowej siedziby Fundacji AntySchematy 2 przy ul. Żydowskiej 11 w Tarnowie
12:00 Projekcja filmu "Carte Blanche" i spotkanie z Maciejem Białkiem w Kinie Marzenie

Więcej na:

http://www.rdn.pl/index.php/wiadomosci/tarnow/10809-otwarcie-nowej-siedziby-fundacji-antyschematy-2

Archiwalne