Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Na aukcji internetowej odnaleziono korespondencję miłosną Wincentego Witosa i Katarzyny Świątkówny

Na aukcji internetowej odnaleziono korespondencję miłosną Wincentego Witosa i Katarzyny Świątkówny

Nigdy niepublikowane i odnalezione na aukcji internetowej listy Wincentego Witosa do współpracownicy i platonicznej miłości Katarzyny Świątkówny trafiły do Muzeum Witosa w Wierzchosławicach. Korespondencja pochodzi z 1923 roku.

"To w sumie 13 listów. Zostały przekazane przez anonimowego darczyńcę, który kupił je na aukcji internetowej. O wiarygodności znaleziska świadczy chociażby fakt, że na niektórych listach jest oficjalny podpis Witosa, na innych są adnotacje urzędowej z kancelarii rady ministrów w Warszawie" - mówi Radiu Kraków Janusz Skicki, kierownik Muzeum Witosa. 

Listy mają charakter prywatnej korespondencji i wskazują na zażyłość, jaka łączyła Witosa i Katrzynę Świątkówną. Kobieta była nauczycielką w Szczucinie, później pracowała w sekretariacie partii Witosa w Tarnowie. Z Witosem poznała się mniej więcej w 1921 roku, ich znajomość była skrywaną przez nich tajemnicą - Witos miał wtedy żonę i córkę. 

Więcej na: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/na-aukcji-internetowej-odnaleziono-korespondencje-milosna-wincentego-witosa-i-katarzyny-swiatkowny/ 

Archiwalne