Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Dwie atrakcje turystyczne Małopolski zamknięte. Będą remontowane

Dwie atrakcje turystyczne Małopolski zamknięte. Będą remontowane

U progu sezonu turystycznego zamknięto zagrodę malarki Felicji Curyłowej w Zalipiu i Dwór w Dołędze. Te oddziały tarnowskiego Muzeum Okręgowego idą do remontu, który potrwa aż do końca przyszłego roku. Do tego czasu placówki zostaną odświeżone, ale też poszerzą swoją ofertę.

W dworze w Dołędze będzie można oglądać także spichlerz, w którym mają być organizowane zajęcia edukacyjne, oraz odbudowaną starą chałupę pokrytą strzechą. Natomiast do zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu zostanie przeniesiona  także chata innej malarki Stefanii Łączyńskiej - wyjaśnia dyrektor tarnowskiego muzeum Andrzej Szpunar.

Dużym wyzwaniem konserwatorskim będzie zdjęcie malatur i przeniesienie ich. Część będzie oryginalna, reszte odtworzymy. Chałupę musimy rozebrać belka po belce.

Niestety zagroda Felicji Curołowej musiała zostać zamknięta na 10 dni przed konkursem Malowana Chata, który rozsławił Zalipie na cały świat. Odbywa się co prawda w Domu Malarek, ale przy tej okazji do Zalipia przyjeżdża sporo turystów, którzy zwiedzali także zagrodę. Jak jednak przekonuje dyrektor Szpunar nie można było dłużej czekać.

Nie uzależniam funkcjonowania oddziału muzeum i konkursu. Mogliśmy poczekać z remontem do konkursu, ale czasu mogło później zabraknąć.

Konkurs Malowana Chata w Zalipiu w Domu Malarek już w przyszłą niedzielę 25 czerwca. Tymczasem Zalipie bije rekordy popularności. Zagrodę Felicji Curyłowej odwiedziło w tamtym roku 17 tysięcy osób. Z tego spora część to turyści zagraniczni w tym m.in. z Japonii. To prawie tyle samo co dużo lepiej zlokalizowany zamek w Dębnie czy też Muzeum Etnograficzne w Tarnowie.

Na remont zagrody Felicji Curyłowej oraz dworu w Dołędze, który został już zamknięty - tarnowskie muzeum otrzymało z programu skansenova prawie 3,5 miliona złotych.

Bartek Maziarz/bp

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/dwie-atrakcje-turystyczne-malopolski-zamkniete-beda-remontowane/ 

Archiwalne